Lampy do ogrodu – z jakich materiałów powstają

Lampy do ogrodu – z jakich materiałów powstają

lampy ogrodowe stojące

Wybierajmy lampy do ogrodu

Odpowiedni dobór oświetlenia ogrodowego jest niemalże równie istotny, co dobór roślin i elementów dekoracyjnych. Dobrze dobrane oświetlenie będzie tworzyło nie tylko niesamowity klimat. Będzie także umożliwiało wieczorny relaks w ogrodzie w ciepłe dni czy podkreślało jego walory estetyczne. Wybierając lampy do ogrodu, warto więc skupić się nie tylko na aspekcie wizualnym. Istotny jest też materiał i jego odporności na warunki zewnętrzne.

Żeliwo kontra aluminium

Najbardziej klasycznym typem oświetlenia zewnętrznego są lampy żeliwne, często występujące jako lampy ogrodowe stojące. Ten typ oświetlenia jest bardzo efektowny i tworzący przyjemny romantyczny klimat. Zdaje się jednak tracić na popularności ze względu na dość dużą kruchość materiału oraz jego ciężar. Obecnie nowoczesne lampy ogrodowe powstają z aluminium, które jest materiałem niezwykle lekkim i znacznie bardziej odpornym na warunki atmosferyczne. Trwałość tego materiału oraz fakt, że aluminium może być lakierowane lub anodowane, wpływa na rosnącą popularność nowoczesnych lamp aluminiowych, ale i klasycznych latarni wykonanych z niego.

Tanie lampy do ogrodu z tworzywa sztucznego

Kolejnym materiałem, z którym kojarzone są głównie tanie lampy ogrodowe, jest tworzywo sztuczne. To bardzo mylne wrażenie, ponieważ nowoczesne tworzywo sztuczne nie przypomina już brzydkiego plastiku. Jest znacznie bardziej trwałe i odporne na wszelkie warunki pogodowe. Specyfika materiału oraz jego podatność na kształtowanie pozwala na produkowanie lamp o nieograniczonych formach i stylistyce, a przy tym konkurencyjnych cenowo. Możemy więc z łatwością odnaleźć w ofercie producentów zarówno nowoczesne lampy ogrodowe kule, jak i znacznie bardziej klasyczne oświetlenie ogrodowe, czy to w formie słupków, czy latarenek.

Bezpieczeństwo użytkowania

Oprócz trwałości materiału, warto przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Poza szczelnością materiałów, o którą powinni zadbać producenci oświetlenia, ważna jest również odpowiednia instalacja oświetlenia. Wymaga ona pewnej wiedzy specjalistycznej i z tego powodu należy jej wykonanie powierzyć fachowcom.